Aktualności księgowe 2021

aktualności księgowe 2021

Pakiet SLIM VAT od 01.01.2021

Od 1 stycznia 2021 roku został wprowadzony w podatku VAT tzw. Pakiet SLIM VAT, który zawiera zmiany przepisów. Jedna ze zmian jest wprowadzenie wydłużonego terminu odliczania podatku VAT o jeden miesiąc. W związku z tym od faktur kosztowych lub zakupowych można odliczać podatek VAT w miesiącu wystawienia lub w kolejnych trzech miesiącach. Łącznie przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT w 4 kolejno po sobie następujących okresach rozliczeniowych.

Inna zmiana w podatku VAT dotyczy faktur korygujących, które od 1 stycznia 2021 roku już nie muszą być podpisane przez odbiorcę faktury korygującej, aby skorzystać z prawa do obniżenia podstawy do opodatkowania podatkiem VAT. Obecne przepisy pozwalają wystawcy faktury korygującej obniżyć podstawę opodatkowania VAT jeżeli zostały uzgodnione warunki obniżenia podstawy opodatkowania z nabywcą towaru lub usługi i wynika to z posiadanych przez wystawcę faktury korygujacej dokumentów.

Kolejną istotną zmiana wprowadzoną w pakiecie SLIM VAT jest podwyższenie limitu prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł netto.

Pakiet SLIM VAT zmienił także wydłużając termin wywozu towarów za granicę z 2 do 6 miesięcy, aby zachować prawo do zastosowania stawki 0%. Termin ten liczy się od dnia otrzymania zaliczki lub całej zapłaty.

Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 25-letnim doświadczeniem.

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco

Pomoc księgowa

Pomagamy w księgowości

Szukasz solidnego biura rachunkowego z Poznania? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak wiele problemów możemy rozwiązać za Ciebie!

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

aktualności księgowe 2021

Aktualności księgowe 2021

Pakiet SLIM VAT od 01.01.2021 Od 1 stycznia 2021 roku został wprowadzony w podatku VAT tzw. Pakiet SLIM VAT, który zawiera zmiany przepisów. Jedna ze

aktualności księgowe 2020

Aktualności księgowe 2020

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszym umówieniu spotkania Od 16 listopada 2020 roku w całej Polsce urzędy skarbowe wprowadziły nowy system obsługi podatników, który

spółka nieruchomościowa definicja

Spółka nieruchomościowa

Spółka nieruchomościowa – definicja Spółka nieruchomościowa to nowa definicja, która pojawia się w projekcie ustawy podatek dochodowy od osób prawnych i podatek dochodowy od osób