Biała lista podatników VAT a zapłata na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście

zawiadomienie ZAW-NR o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż wykazany

Przypomnijmy, że od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają obowiązek sprawdzania, czy przelew wysyłany do kontrahenta jest wysyłany na rachunek zarejestrowany w Ministerstwie Finansów i wykazany na białej liście podatników VAT. Jeśli przelew został wykonany na konto niezarejestrowane, to taki wydatek nie będzie mógł stanowić kosztu podatkowego, jak również – w przypadku płatności przekraczających jednorazowo kwotę 15 000 zł spowoduje solidarną odpowiedzialność finansową nabywcy i sprzedawcy do kwoty podatku VAT.

Wszyscy podatnicy VAT mają obowiązek poinformowania właściwego urzędu skarbowego o posiadanych wszystkich rachunkach bankowych lub o ich aktualizacji. Numery tych kont udostępnione są w internetowym wykazie, więc każdy przedsiębiorca może łatwo i bezpłatnie sprawdzić, czy figuruje tam rachunek jego kontrahenta.

Od 1 stycznia 2020 roku zaczęło funkcjonować zawiadomienie ZAW-NR o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż wykazany w Wykazie podatników VAT. Zawiadomienie takie należy złożyć w ciągu 3 dni od dnia zapłaty do urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury. Takie zawiadomienie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w PIT, CIT i VAT oraz pozwoli na zaliczenie zapłaconego zobowiązania do kosztów uzyskania przychodów, a także uwolni od odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usług związanych z tą transakcją.

Jako wiodące biuro rachunkowe w Poznaniu pomagamy w przygotowaniu zawiadomienia ZAW-NR o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż w wykazany w Wykazie podatników VAT, jak również w wielu innych usługach księgowych, w tym m.in.:

Zapraszamy do współpracy!

Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 30-letnim doświadczeniem.

Dołącz do dyskusji

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco

Pomoc księgowa

Pomagamy w księgowości

Szukasz solidnego biura rachunkowego z Poznania? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak wiele problemów możemy rozwiązać za Ciebie!

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

numer paragonu Carrefour

Numer paragonu na fakturze uproszczonej

Gdzie znajdę numer paragonu? Numer paragonu może znajdywać się w różnych miejscach na wydruku paragonu fiskalnego. W zależności od sprzedawcy i drukarki z której korzysta

podatek estoński cit

Podatek estoński w Polsce

Podatek estoński (estoński CIT) to podatek dochodowy od osób prawnych, który polski rząd planuje wprowadzić w 2021 roku. Opodatkowanie w takiej formie ma być skierowane

dofinansowanie do wakacji dla pracownika od pracodawcy

Dofinansowanie do wakacji dla pracownika

Czy pracodawca może opłacić pracownikowi pobyt na wakacjach lub udzielić pracownikowi zapomogi w trudnej sytuacji? To pytanie, które jest niezwykle aktualne w czasie pandemii koronawirusa,

dofinansowanie do okularów od pracodawcy

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy

Refundacja za okulary i soczewki kontaktowe od pracodawcy Pracodawca, który zatrudnia pracownika na stanowisku z monitorem ekranowym jest zobowiązany do stosowania przepisów zawartych w Rozporządzeniu