spółka nieruchomościowa definicja

Spółka nieruchomościowa - definicja

Spółka nieruchomościowa to nowa definicja, która pojawia się w projekcie ustawy podatek dochodowy od osób prawnych i podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Niektóre wyjątki zaczną obowiązywać w późniejszym terminie. Obecnie Sejm pracuje nad tym projektem (druk sejmowy nr 642).

Spółka nieruchomościowa to podmiot, w którym co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów w dowolnym okresie bezpośrednio po sobie następujących 12 miesięcy, stanowiły nieruchomości położone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub prawa do tych nieruchomości.

Założenia projektu ustawy

Projekt ustawy przewiduje:

  • W przypadku zbycia udziałów lub akcji, ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze, spółka zapłaci 19% podatku od dochodu, jeżeli co najmniej jedną ze stron transakcji będzie podmiot niemający siedziby lub zarządu na terytorium RP lub będzie to osoba fizyczna, która nie ma na terytorium RP miejsca zamieszkania.
  • Przeniesienie obowiązku rozliczania podatku ze zbycia udziałów lub akcji ze sprzedaży na spółkę nieruchomościową. W ten sposób spółka będzie pełniła rolę płatnika podatku należnego.
  • Wprowadzenie obowiązku ustanowienia przedstawiciela podatkowego w przypadku zobowiązań ciążących na spółce nieruchomościowej.
  • Wprowadzenie obowiązku publikacji indywidualnych danych dotyczących spółki nieruchomościowej przez Ministra Finansów.
  • Wprowadzenie obowiązku raportowania przez spółkę nieruchomościową za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, o swoich bezpośrednich lub pośrednich udziałowcach. Termin przesyłania raportów do KAS ustalony jest do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego lub obrotowego w zależności od tego jaki rok spółka przyjęła do rozliczeń.
Anna Klupczyńska

Anna Klupczyńska

Licencjonowana księgowa z przeszło 25-letnim doświadczeniem.

Blog o księgowości

Niniejszy blog księgowy prowadzony jest przez znane biuro rachunkowe w Poznaniu – AK-PLUS Anna Klupczyńska. Dziękujemy za wizytę i docenienie naszego wkładu w rozwój wiedzy na temat zagadnień księgowych. Zapraszamy do obserwowania naszych profilów na portalach społecznościowych!

Ostatnio dodane artykuły

Kategorie artykułów

Bądź na bieżąco

Pomoc księgowa

Pomagamy w księgowości

Szukasz solidnego biura rachunkowego z Poznania? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak wiele problemów możemy rozwiązać za Ciebie!

Dowiedz się więcej

Powiązane artykuły

aktualności księgowe 2022

Aktualności księgowe 2022

Zmiany w przepisach ZUS, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku Od 2022 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu jeżeli

polski ład księgowość przepisy

Polski Ład

Propozycja zmian Podatek dochodowy od osób fizycznych – kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy (zmiany obowiązujące od 01.01.2022) Od 01.01.2022 r. zostanie podniesiona

aktualności księgowe 2021

Aktualności księgowe 2021

Kasa online od 01.07.2021 Od 1 lipca 2021 roku znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła obowiązek stosowania kas on-line dla branży: fryzjerstwo,